Projekt sterowania systemem filtracji wody.

06.12.2019 How to /
Projekt sterowania systemem filtracji wody.
Wizerunek autora
Paweł Łoziński Były pracownik Elmark Automatyka S.A.

Wpis opisuje projekt zastosowania sterownika Unitronics do sterowania systemem filtracji wody w wiosce bez dostępu do prądu.

Na czym polegał projekt?

Zespół z uniwersytetu technicznego w Johannesburgu, stworzył system filtracji wody, sterowany przy użyciu dwóch sterowników Unitronics z serii Vision i Jazz. Sterowniki były odpowiedzialne za sterowanie zasilaną za pomocą paneli słonecznych pompą i wysyłaniem parametrów jej pracy za pomocą modemu GSM. Zastosowanie modemu pozwoliło zapobiec częstemu dla takich akcji humanitarnych zjawisku polegającym na przekazaniu sprzętu potrzebującym i zapomnieniu o nich. Dzięki temu sprzęt nie popadł w stan nie używania i nadal spełnia swoją funkcję.

Jakie był cel projektu?

Głównym celem projektu było dostarczenie pitnej wody do wioski Gwakani znajdującej się w RPA. Przed wdrożeniem zastosowania wioska używała pompy zasilanej silnikiem diesla, co generowało znaczne koszty przez konieczność sprowadzania paliwa. W celu wyeliminowania tego problemu zastosowano panele słoneczne które zasilały pompę, jej oprzyrządowanie i sterowniki.

wioska gwakani w której wykonano projekt
Wioska Gwakani

Jak działał?

Dzięki temu, że wioska znajduje w zasięgu sieci komórkowej, można było zastosować modem GSM. Służy on do zdalnego sterowania i monitorowania parametrów pracy. Do sterowania systemem zastosowano sterownik Unistream Jazz wyposażony w czujniki ciśnienia i przepływu wody, napięcia na panelach słonecznych i bateriach. Sterownik ten idealnie sprawdza się w zastosowaniach tego typu, o czym można przeczytać więcej w tym artykule.

Sterownik Unitronics Jezz
Sterownik Unitronics Jezz

Drugi zastosowany sterownik to Unitronics Vision1210, zamontowano go na uniwersytecie w Johannesburgu. Służy on do wyświetlania danych zebranych ze sterownika Jazz na panelu HMI. Dzięki temu zespół odpowiedzialny za projekt ma bezproblemowy dostęp do informacji o pracy systemu zamontowanego w wiosce.

Sterownik Unitronics Vision 1210
Sterownik Unitronics Vision 1210

Co miała na celu wymiana danych?

Analizując dane o ciśnieniu i przepływie wody względem czasu, zespół z uniwersytetu jest w stanie ocenić czy pompa pracuje poprawnie, jaki jest jej stan i to czy wymaga serwisu. Analogicznie porównując dane o temperaturze i napięciu na bateriach można ocenić stan układu zasilającego. Gdyby nie stała komunikacja między sterownikami nie było by to możliwe, i komplikowało by to cały proces na poziomie logistycznym. Sterownik Vision wysyła zespołowi informacje w momencie kiedy któryś z parametrów wykracza poza ustaloną normę, dzięki czemu można wyłączyć lub zmienić parametry działania systemu zanim nastąpi jego uszkodzenie. Dodatkowo stała komunikacja zapobiega ono zaniedbaniu sprzętu i zapomnieniu o nim.

Podsumowanie

Sterowniki Unitronics PLC + HMI dzięki stosunkowo niskiej cenie, bardzo intuicyjnym i prostym interfejsie programowania, idealnie nadają się do tego typu implementacji. Warto zaznaczyć, że podobny system można zastosować przykładowo do podlewania pól uprawnych.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!