Połączenie falownika ze sterownikiem PLC

30.09.2019 How to /
Połączenie falownika ze sterownikiem PLC
Wizerunek autora
Paweł Łoziński Były pracownik Elmark Automatyka S.A.

Kolejny projekt, będzie rozbudowaniem, poprzedniego projektu opratego o modem 3G. Połączenie falownika ze sterownikiem PLC i obsługa przez sieć GSM.

 

 

 

 

Wstęp teoretyczny

 

Proces konfiguracji falownika w środowisku UniLogic został szczegółowo opisany w 21. części Akademii PLC. Dzisiaj skupimy się na fizycznym podłączeniu urządzenia oraz wykorzystaniu jego struktury w programie.

 

Zastosowanie elementy

 

Do elementów z poprzedniego projektu dodaliśmy falownik Unitronics UMI-B1 EU i silnik elektryczny MOLL-MOTOR 0.55kW, połączony w trójkąt (220-240V wg tabliczki znamionowej). Wykorzystany przez nas falownik bez najmniejszych problemów poradzi sobie z takim silnikiem.

 

Podłączenie falownika ze sterownikiem PLC i silnikiem

 

Falownik - PLC

 

Tak jak we wcześniejszym wpisie, zaczynamy od stworzenia konfiguracji, a następnie tworzymy fizyczne połączenie między falownikiem, a złączem RS485 na module CPU sterownika. Falownik podpinamy do sterownika tak jak na zamieszczonym niżej zdjęciu.

 

Połączenie falownika ze sterownikiem PLC

 

Falownik - Silnik

 

Teraz nadszedł czas na podłączenie silnika. Falownik zasilamy z sieci jednofazowej, wg schematu (L i N), natomiast silnik (ustawiony w trójkąt) podpinamy odpowiednio U,V,W. łączymy razem przewody ochronne PE.

 

Połączenie falownika ze sterownikiem PLC 2

 

Program

 

W przygotowanym przez nas filmie, opisaliśmy podstawowe parametry komunikacji. Jednak w celu przystosowania pracy sterownika do własnych potrzeb, zdecydowanie polecamy zapoznanie z dokumentacją. My posłużyliśmy się najprostszymi blokami VFD.

 

Pierwsza część programu jest identyczna jak w przypadku poprzedniego projektu. Niezbędnym dodatkiem jest blok zawarty w pierwszym networku - Call, który przywołuje drugą funkcje z VFD.

 

W funkcji falownika zaczynamy od ustawienia stanu wysokiego na dwóch tagach: VFD1.Enable Communication oraz VFD.Enable Periodic Status Read. Oba bloki są konieczne, aby system mógł działać w oparciu o protokół ModBus RTU.

 

 

Następnie wprawiamy w ruch silnik za pomocą bloku VFD Run Freq. Jak nazwa wskazuje, sterowanie opiera się na częstotliwości. W terminalu A wybieramy falownik, B - zadaną częstotliwość, natomiast wyjście D - służy do odbierania statusu ze falownika.

 

 

Aby zatrzymać silnik wystarczy wykorzystać blok VFD Stop.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=fsOdMdwfjWs

 

Podsumowanie

 

Reasumując, środowisko Unilogic znacząco ułatwia konfigurowanie połączeń między urządzeniami. Połączenie falownika ze sterownikiem PLC oraz ekranem HMI nie powinno sprawiać żadnych problemów.

 

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!