Pomiar poziomu wody w zbiorniku

30.09.2019 How to /
projekt plc unitronics
Wizerunek autora
Paweł Łoziński Były pracownik Elmark Automatyka S.A.

Ten wpis opisuje przykładowe zastosowanie sterownika UniStream: pomiar poziomu wody w zbiorniku przy użyciu pływaków.

Pomiar poziomu wody w zbiorniku - zastosowanie

Projekt pokazuje sposób pomiaru poziomu cieczy za pomocą pływaków. Tego typu zastosowanie jest idealne jeśli do danej aplikacji nie jest potrzebna wysoka dokładność. Dzięki użyciu pływaków obniżamy skomplikowanie i znacznie obniżamy koszta danej aplikacji.

Zastosowane elementy

W projekcie zastosowaliśmy trzy przyciski mające symulować pływaki zawieszone na kolejnych poziomach zbiornika oraz przycisk sterujący zaworem spustowym. W celu sterowania całym układem zastosowaliśmy sterownik UniStream.

Program sterujący

W tej aplikacji używamy nieskomplikowanego programu. Opiera się on przede wszystkim na zmiennych bool sterowanych za pomocą pływaków. Kiedy sterownik wykryje ze aktywowana została zmienna przypisana do ostatniego pływaka, automatycznie uruchamiany otwierany jest zawór spustowy. Reszta pływaków odpowiada za pokazywanie poziomu cieczy na panelu HMI.

Panel HMI do pomiaru poziomu wody w zbiorniku

Panel HMI w sterowniku zawiera wizualizację aktualnego poziomu wody i lampkę informującą o stanie zaworu spustowego. W bardzo prosty sposób można go rozszerzyć o inne dane z dodatkowych czujników takie jak przykładowo wskaźnik temperatury.

https://www.youtube.com/watch?v=_ATNdXim764

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu pływaków aplikacja do sprawdzania pomiaru poziomu wody w zbiorniku staje się znacznie prostsza, mniej skomplikowana i zdecydowanie tańsza. Tego typu rozwiązanie idealnie spisze się w aplikacjach nie wymagających bardzo dokładnego pomiaru ilości cieczy w zbiorniku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do powrotu do Akademii Sterowników PLC.

Skontaktuj się ze specjalistą Elmark

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń lub napisz do nas!