Sterownik PLC jako Flow Computer

Wiktor Susfał Bedrock Tagi: , , ,
Sterownik PLC jako Flow Computer - główne

Sterownik PLC od BEDROCK wyposażany jest w algorytmy obliczeniowe od Flow-Cal. Zobacz jak to działa.

Autorem poniższej treści pisanej jest Shawn Bellamy – właściciel G&C Optimization.

Nowe rozwiązanie – sterownik PLC jako Flow Computer

Przede wszystkim, każde urządzenie klasy Flow Computer musi być dokładne i niezawodne. Rozwiązanie Bedrock OSA+Flow spełnia ten wymóg w zupełności, włączając przy tym obliczenia z Flow-Cal i American Petroleum Institute (API).

Flow-Cal jest uznanym liderem prowadzenia pomiarów w branży ropy naftowej i gazu. Firma zajmuje się również zarządzaniem agregowanymi danymi.

Co więcej, firma Flow-Cal ściśle współpracowała z Amerykańskim Instytutem Naftowym (API) w celu opracowania kodu do walidacji, prowadzenia pomiarów i testowania obliczeń. W rzeczywistości jest więc ona wiodącym światowym dostawcą rozwiązań do obliczeń API. Flow-Cal jest punktem odniesienia, w stosunku do którego API dokonuje walidacji technologii obliczeń klasy Flow Computing.

Bedrock OSA® +Flow jest pierwszym i jedynym komputerem klasy Flow Computer, który zawiera zarówno algorytmy Flow-Cal jak i kod źródłowy API.

Wszystko dzięki pamięci PLC

Pamięć (zarówno RAM, jak i flash) jest krytyczna dla prowadzenia pomiarów nowej generacji w czasie rzeczywistym. Dzieje się tak dlatego, że pamięć ma wpływ na liczbę działających obliczeń (wskaźników), raportów i połączeń, które pracują równolegle w danej chwili.

OSA +Flow zapewnia 512 MB pamięci RAM i 64 GB pamięci flash. Jest to znacznie więcej, w porównaniu z istniejącymi systemami starszego typu.

Na przykład, większość istniejących starszych systemów posiada tylko tyle pamięci, aby obsłużyć kilka gniazd Ethernet. To z kolei, ogranicza liczbę urządzeń, które mogą komunikować z naszym PLC.

Gdy sterownik PLC ma wszystkie socket’y zajęte, nie jest już dłużej dostępny w sieci. Ponadto, jeśli socket do połączenia z HMI jest również zajęty przez określonego klienta, niemożliwe jest skomunikowanie się z ekranem. Pozostawia to lokalnych operatorów bez wizualizacji ważnych danych procesowych. Ograniczenia pamięci wpływają również na liczbę równoczesnych obliczeń, liczbę raportów, przechowywanych lokalnie oraz wielkość rejestru audytów/alarmów.

Sterownik-PLC-od-Bedrock-Automation-jako-Flow-Computer-cechy
Sterownik-PLC-od-Bedrock-Automation-jako-Flow-Computer-cechy

Integracja pomiarów z kontrolą procesów i komunikacją

Biorąc pod uwagę ograniczoną pojemność pamięci, starsze systemu musiały poprzestać na maksymalizowaniu liczby obsługiwanych pomiarów oraz generowanych raportów. Integracja funkcji kontrolnych nie wchodziła w grę.

Dostrzegając korzyści płynące z możliwości wdrożenia zintegrowanego pomiaru i sterowania, firma Bedrock Automation zaprojektowała uniwersalną platformę w OSA+Flow. Wykorzystuje ona najnowsze osiągnięcia w zakresie zaawansowanych wielordzeniowych półprzewodników do prowadzenia obliczeń i komunikacji. Umożliwia to w efekcie jednoczesną pracę sterownika zarówno w roli wysokowydajnego PLC/RTU, jak i komputera klasy Flow Computer.

Im bardziej złożona jest operacja, tym większa jest potrzeba synchronizacji pracy komponentów systemu. Obecnie producenci będą potrzebowali większych możliwości w zakresie operacji zdalnych. Wymagana jest również większa elastyczność technologii, aby móc korzystać z chmury i innych pojawiających się globalnych rozwiązań. OSA +Flow i jej możliwości w zakresie komunikacji wychodzą na przeciw tym wyzwaniom.

W związku z tym, że coraz więcej firm naftowych i gazowych wykorzystuje chmury obliczeniowe i komunikację cyfrową, Bedrock ponownie wyprzedza konkurencję w zakresie wspierania otwartych protokołów komunikacyjnych, takich jak OPC UA i MQTT. Stają się one protokołami coraz częściej wybieranymi do komunikacji pomiędzy różnymi aplikacjami i urządzeniami.

I/O konfigurowane w pełni programowo

Nieważne, jakie osiągi generuje sterownik PLC. Jeśli jego obsługa i konfiguracja będą uciążliwe, on sam będzie mniej efektywny, a także droższy w utrzymaniu.

Bedrock OSA +Flow zapewnia prawdziwie programowo konfigurowalne wejścia/wyjścia, aby ułatwić życie integratorowi systemów. Jeśli typowa aplikacja wymaga przesyłania danych bieżących i okresowych do systemu SCADA, stany z wejść PLC mogą być mapowane do rejestrów w pamięci sterownika. W przypadku otwartej platformy Bedrock Automation, rejestry definiuje się programowo, a nie logicznie, co upraszcza wdrożenie i konfigurację SCADA.

Konfigurowalne wejścia/wyjścia mają również zalety w terenie. Jeśli wymagane są zmiany w pracy I/O, nie trzeba wracać się do magazynu po inny moduł komunikacji – do obsługi innych protokołów. Wszystkich poprawek dokonuje są na miejscu, poprzez wprowadzanie zmian w programie sterownika.

Interfejs - wizualizacja danych z Bedrock OSA + Flow v2
Interfejs – wizualizacja danych z Bedrock OSA + Flow

Maksymalne bezpieczeństwo i wytrzymałość

Osoby odpowiedzialne za nadzór systemów przemysłowych już wdrażają pewien stopień bezpieczeństwa – izolując swoje sieci i dane. Istnieje już więc swego rodzaju firewall. Jednak prawdopodobnie dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę z potrzeby bezpieczeństwa cybernetycznego – a potrzeba ta wykracza daleko poza próby ochrony systemów za pomocą np. haseł.

OSA +Flow posiada wbudowany ten sam system bezpieczeństwa cybernetycznego, który znajduje się we wszystkich produktach BEDROCK. Co za tym idzie, nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem szyfrowanego transferu danych oraz autoryzacji użytkowników. Stosuj taką samą technologię, jak w innych krytycznych aplikacjach – np. w sektorze obronnym.

Rodzina produktów OSA +Flow jest również przeznaczona do stosowania w środowiskach, gdzie występuje wymóg podwyższonej wytrzymałości. Wszystkie komputery z rodziny OSA +Flow posiadają dodatkowe zabezpieczenie fizyczne – metalowe obudowy, zabezpieczone przed pyłem, wodą i innymi czynnikami środowiskowymi. Ekstremalne temperatury pracy w zakresie od -40 st. C do +80 st. C są standardem.

Dodatkowo, BEDROCK to jedyna platforma, która jest w 100% amerykańska – włączając w to cały sprzęt, oprogramowanie oraz proces produkcji. Żaden inny dostawca platform do obliczeń klasy Flow Computing nie może tego powiedzieć. Jest to niezwykle ważne w przypadku klientów, którzy mają coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące struktury łańcucha dostaw sprzętu.

Podsumowanie

Firma BEDROCK Automation specjalizuje się w opracowywaniu cyberbezpiecznych rozwiązań z zakresu systemów sterowania PLC / DCS / RTU.

Czytaj więcej o OSA +Flow na naszym blogu.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym sterowniku PLC od BEDROCK Automation.

Przejdź do strony producenta, aby pobrać więcej materiałów.

W razie pytań napisz do nas na adres: sterowniki@elmark.com.pl .