Sterowniki PLC – zaawansowane przetwarzanie danych

Wiktor Susfał Bedrock Tagi: , , , , , , ,
Sterownik PLC realizuje zaawansowane przetwarzanie danych - główne v3

Sterowniki PLC od BEDROCK Automation posiadają nowy moduł CPU realizujący zaawansowane przetwarzanie danych.

Nowe rozwiązanie od BEDROCK Automation

Firma BEDROCK wydała nową serię produktów wyposażonych w funkcje, służące w celu wdrożenia zaawansowanego przetwarzania danych. BEDROCK Automation posiada dwa flagowe rozwiązania w zakresie sterowników PLC.

 • BEDROCK OSA (Open Secure Automation) – pozwalające na „złożenie” swojego sterownika z dostępnych modułów (zasilania, CPU, I/O). Moduły te łączy się natomiast za pomocą elektromagnetycznej magistrali („Backplane”).
 • BEDROCK OSA REMOTE – te z kolei, łączy w jednym pojedynczym i samodzielnym module wszystkie powyższe funkcje. To znaczy, że jedno urządzenie posiada zarówno komponenty odpowiedzialne za zasilanie i obliczenia, jak i zbieranie sygnałów z wejść/wyjść.

Od teraz, wyżej wymienione produkty (moduły CPU dla BEDROCK OSA oraz sterowniki OSA REMOTE) posiadają rozszerzone funkcjonalności w zakresie prowadzenia obliczeń. Sterowniki PLC od BEDROCK Automation stają się więc urządzeniami typu „Flow Computers” bez utraty dotychczasowych możliwości.

BEDROCK OSA Flow Computing – wywiad z CEO

Czym są „Flow Computers”?

Flow Computer to rodzaj urządzenia, któremu zaimplementowano pewne algorytmy obliczeniowe. Flow Computer wykorzystuje je w celu odpowiedniego przetwarzania sygnałów analogowych i cyfrowych zbieranych z wielu czujników, takich jak:

 • przepływomierze;
 • przetworniki: ciśnienia lub temperatury i wiele innych.

Takie komputery konwertują „surowe” (ang. raw) wartości z czujników do wielkości bardziej czytelnych dla operatora (na przykład poprzez wyliczanie odpowiednich wskaźników). Używa się ich zarówno do prowadzenia obliczeń, jak i sprawowania kontroli nad procesami, czy prowadzenia rejestru działań operatorów w systemie.

Ważnym aspektem jest również:

 • zapisywanie zmian w parametrach używanych do prowadzenia obliczeń;
 • zapis zdarzeń, w których występowały błędy odczytu danych z czujników;
 • alarmowanie o wartościach niedopuszczalnych pochodzących z czujników;
 • łatwa i przejrzysta wizualizacja informacji.

PLC realizuje przetwarzanie danych

OSA Flow to pojedyncza platforma umożliwiająca wykonywanie najlepszych w swojej klasie pomiarów oraz obliczeń według zaawansowanych algorytmów. Dedykowana dla przemysłu naftowego i gazowego, pozwala również na dostarczanie danych archiwalnych dla operatorów.

BEDROCK Automation wyszedł na przeciw wyzwaniu polegającemu na zwiększaniu zarówno wydajności prowadzenia obliczeń, jak i bezpieczeństwa systemów. Firma ta osiągnęła wyżej wymienione cele dzięki integracji swoich dotychczasowych produktów (OSA i OSA Remote) z rozwiązaniami programowymi Flow-Cal.

Co zyskujesz używając OSA (REMOTE) + FLOW?

 • Obliczenia pomiarowe zgodne ze standardami API 21.1 i 21.2 dostarczone przez rozwiązania Flow-Cal.
 • Aplikację do prowadzenia pomiarów, która może w pełni integrować się z jedną lub kilkoma innymi aplikacjami automatyzacji.
 • Wydajny procesor i dużo pamięci, które wykorzystuje się w celu prowadzenia obliczeń „na krawędzi” – przed przekazaniem wyników do „Chmury”.
 • Otwarte standardy komunikacyjne (MQTT, OPC UA), które umożliwiają łączność aplikacji z systemami takimi, jak SCADA oraz infrastrukturą IT.
 • Brak opłat licencyjnych za korzystanie z narzędzi do obliczeń oraz darmowe środowisko programistyczne dla PLC.

OSA +Flow jest zintegrowana z bezstykową magistralą elektromagnetyczną BEDROCK OSA, która skaluje się nieograniczenie dla aplikacji PLC, RTU lub DCS z kontrolą przepływu. Umożliwia wprowadzenie redundancji – jednoczesnej pracy dwóch takich samych jednostek CPU. Ponadto, obsługuje do 50 jednocześnie działających pomiarów parametrów gazów, cieczy lub ich kombinacji.

OSA Remote +Flow jest przeznaczona do zastosowań wymagających tylko 10 – 20 sprzętowych wejść/wyjść. Obsługuje ona do 32 jednoczesnych pomiarów przebiegów sygnałów, w tym: 16 wskaźników dla gazów i 16 dla cieczy.

Obie konfiguracje obsługują połączenia szeregowe, Ethernet i HART dla czujników Coriolis, ultradźwiękowych i inteligentnych przekaźników. OSA +Flow posiada również bibliotekę funkcji obliczeniowych, która jest zgodna z rozdziałem 21.1 American Petroleum Institute (API) w odniesieniu do gazu i rozdziałem 21.2 dla cieczy.

BEDROCK OSA (+Flow) - jednostki obliczeniowe CPU dla PLC od Bedrock
BEDROCK OSA (+Flow) – jednostki obliczeniowe CPU dla PLC od Bedrock
BEDROCK OSA REMOTE (+Flow) - samodzielny sterwnik PLC - RTU - DSC od Bedrock
BEDROCK OSA REMOTE (+Flow) – samodzielny sterownik PLC – RTU – DCS od Bedrock

Podsumowanie

Współpraca BEDROCK Automation, producenta potężnej i bezpiecznej platformy automatyki, oraz Flow-Cal, uznanego lidera w branży oprogramowania do nadzoru wydobycia ropy naftowej i gazu, zapewnia rozwiązanie pomiaru przebiegów sygnałów, które spełnia potrzeby obecnych i przyszłych powstających złóż ropy i gazu. Składa się ono z kontrolera Bedrock OSA (Remote), który implementuje zarówno cyberbezpieczeństwo, jak i algorytmy obliczeniowe Flow-Cal w bezpiecznym, wysokowydajnym systemie kontroli.

O szczegółach technicznych przeczytasz w poniższym pliku pdf.

Czytaj więcej o rozwiązaniach od BEDROCK Automation na naszym blogu.

W razie pytań napisz do nas na adres: sterowniki@elmark.com.pl .